CYKLISTIKA-MLÁKA A OKOLÍ

Cyklistika-trasy z Mláky a Třeboně.

Tato kapitola bude věnována lidem co mají rádi cyklistiku.
Trasy budou vytvořeny i pro ZTP.Rozhodla jsem se k tomu,po té co jsem dostala od manžela kolo na motorek a tak mohu vše absolvovat s nim .Trasy zatím manžel připravuje .Tak vydržte.Tak a dnes z Mláky přes Jemčinu a Vlkov do Mláky.

Mláka-Novosedly n. N.-Jemčina-Holná(rybník)-Pecák-Karštejn-Metel-Val-Nadějkovské rybníky-Klec-Lužnice-Smitka(hájenka)-Mláka
Z Mláky vyjedeme k lesu směrem na Rožumberk,na kraji lesa je rozcestí s dubem-tam jedeme rovně z kopečka a držíme se stále asfaltky,ta se stáčí vpravo ,míjíme obelisk s vyrytým datem MMII.Asi po 1,5km přijedeme ke křížení cest,musíme vpravo na modrou tur. značku na písčitou cestu.Modrá nás dovede do Novosedel,je to asi 2km.
V Novosedlech opustíme modrou a dáme se na Jemčinu kolem kapličky (na Jemčinu je značení),sjedeme z kopce kolem osady Jednoty(ty se zakládaly jako náhrady za zabrané úzepí na stavby rybníků),kolem pily a přes řeku Nežárku na Jemčinu.Jemčina je lovecký zámeček s možností prohlídky a osvěžení.Odtud vyrazíme na cyklostezku směr Holná,jede se lesem po asfaltce a potom na písčité cestě,na Holnou sjíždíme z kopce,mineme altánek pro cyklisty a jsme na hrázi Holné,jsou tam lavičky a také hezký rozhled a když se otočíme vidíme pod sebou údolí kterým pojedeme.
Musíme kousek zpět a jet po zelené do údolí,cesta je trochu náročnější,občas kolo povedeme,ale stojí za to,uvidíme Horní a Dolní Vydýmač,na jehož břehu už je rekreační zařízení Pecák.Komu se nechce údolím,vrátí se k altánku a vyrazí vpravo a asi po 3km stále z kopce dojede na Pecák. Je tu příjemné osvěžení,hezká sroubenka a kaplička.Přes hráz Vydýmače jedeme kousek po žluté a až bude odbočovat vlevo opustíme ji a pojedeme po asfaltce,vyjedeme na louku s pěknou dřevěnicí a kolem ní vlevo na Karštejn (zemanská usedlost).
Najedeme na hráz Velkého závistivého rybníka (hezky česky :))a necháme se vést značením na Metel.To je bývalý mlýn a také vyhledávaná osvěžovna jak chatařů,tak cyklistů a vodáků,je to totiž také jez s lávkou,kterou použijeme.
Po osvěžení převedeme kola a pak přes louku směr Val,ten uvidíme vpravo na kopci a dostaneme se k němu po cestě od kraje lesa a pak vzhůru k JZD.Družstvo projedeme cestou vlevo a narazíme na silnici,po ní do prava a na návsi vlevo a k lesu.Lesem k Vlkovskému rybníku a tam narazíme na cyklostezku.Odbočíme na ni vlevo a necháme se vést stezkou až do Klece,mineme rybníky Nadějkovské soustavy rybníků,projedeme Klec a cyklostezka nás dovede do Lužnice,jede se po silnici,ale provoz bývá slabý.
V Lužnici se můžeme rozmyslet kudy do Mláky.Dá se jet na Rožumberk(doporučuji) a po jeho hrázi k hájence Smitka.
Nebo na Smitku tak,že pojedeme na vodácké tábořiště a pořád dál od řeky k lesu a v lese u lesní boudy vpravo a asi po 300m jsme u Smitky.Jsme u Smitky a vyrazíme po asfaltce vzhůru a dáme se do leva,ne po cyklotrase,a tahle cesta nás dovede až do Mláky je to asi 5km a najedeme na cestu po které jsme vyjeli :).Mláka-Třeboň-Mláka

Z Mláky vyjedeme po silnici směr Stará Hlína asi po 500m odbočíme vlevo do lesa a budeme se držet této cesty až ke Stříbreckému mostu.Po 500m mineme hezkou hájenku s krásnou lípou ve dvoře, cesta se stáčí mírně z kopce vpravo,jedeme lesem s mýtinami (po uragánu Kirill).
Cesta nás dovede pod Sříbrecký most,vlevo před ním je odbočka k pomníku Emy Destinové, za mostem penzion U Emy,ale my zatočíme vpravo na Novořeckou hráz(tím neříkám,že se k obou Emám nemůžeme podívat :)). Hráz je asi 5km dlouhá vede k rozvodí Lužnice.Je porostlá staletými duby,a částečně kopíruje Novou řeku,v jedné části je bez porostu-tam při se povodni 02 se protrhla a písek z řeky doslova udusil část lesa.
Cesta se odklání od vody a před námi jsou Novořecké močály,ty se na jaře nebo po velké vodě naplní a utvoří jezero asi 350 hektarů velké.Asi 1km před rozvodím je rozcestník značek-směr na Chlum u Třeboně,to je pro jinou trasu na jindy.
Rozvodí Lužnice na Novou řeku a Starou je docela zajímavé technické dílo a také dilema pro vodáky kudy dál,my se nemusíme rozhodovat a jedeme dál po cestě.Dojedeme ke státovce,tu přejedeme a přes železniční přejezd jedeme dál-hezky se vydrncáme na panelové cestě, je asi 3km dlouhá a končí u asfaltky před Třeboní.
Na ní se dáme doleva a až uvidíme v pravo rybníček zatočíme za ním doprava a březovou alejí přijíždíme ke hrázi rybníka Svět,před ní zahneme vpravo a asi po 100m znovu vpravo kolem pivovaru,projedeme městskými bránami na náměstí a zase vpravo dolů přes náměstí do poslední brány,tu projedeme a pořád za nosem kolem nádraží T.lázně na Kopeček a před vodojemem (hodně výrazná dominanta)vlevo směr pergola u sv.Víta -tam nás dovede značení.
Pergola je hezky upravená a je tam pěkné posezení. Od ní se jede po modré značce směr Nová Hlína,z ní na Starou Hlínu kousek po hlavní silnici.Ve Staré Hlíně doleva kolem Rožumberské hospůdky přes celou ves a kolem nových fotbalových hřšť k lesu.Přijedeme k rybníku,kolem něj dojedeme na křižovatku a jedeme rovně k lesu po modré.Na kraji lesa odbočíme vpravo mimo značení a po písčité cestě jedeme do kopce ,napojíme se na lesní asfaltku a jedeme rovně a asi po 100m stále rovně na křižovatce s dubem,vyjedeme z lesa a před sebou máme Mláku.

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Ajina nová kuchařka
Básničky, recepty, gify
Vytvořeno pro webovy prohlizec Microsoft Internet Explorer
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one